عاقل ایران تروریست تروریستی لاریجانی تروریست ها

عاقل: ایران تروریست تروریستی لاریجانی تروریست ها علی لاریجانی مجلس شورای اسلامی اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اجتماعی چشم‌انتظار امیدی‌های مجلس و شورای شهر , استمرار اصلاحات

۱۵سال از زمانی که دولت، مجلس و شورای شهر در اختیار اصلاح طلبان بود می‎گذرد و حالا دوباره هر سه در اختیار آنهاست؛ ولی با تفاوت های بسیار.

چشم‌انتظار امیدی‌های مجلس و شورای شهر , استمرار اصلاحات

استمرار اصلاحات؛ چشم انتظار امیدی های مجلس و شورای شهر

عبارات مهم : ایران

فرصت چهار ساله اصلاح‎طلبان در مثلث شورا، مجلس و دولت

۱۵سال از زمانی که دولت، مجلس و شورای شهر در اختیار اصلاح طلبان بود می‎گذرد و حالا دوباره هر سه در اختیار آنهاست؛ ولی با تفاوت های بسیار.

چشم‌انتظار امیدی‌های مجلس و شورای شهر , استمرار اصلاحات

اولين انتخابات شوراهای اسلامی شهر و دِه در اسفند 1377 با نشانه ايجاد فضای باز سياسی در دولت اصلاحات برگزار شد و تمام کرسی های آن در پایتخت کشور عزیزمان ایران به اصلاح طلبان رسيد. يک سال بعد نيز جريان دوم خرداد توانست در انتخابات مجلس ششم 65 درصد آرا را کسب کند. 90 درصد نمايندگان پایتخت کشور عزیزمان ایران از جبهه همکاری بودند.

تاکنون در هيچ وقت ديگری اصلاح طلبان اينگونه، با حضور آشنا شده‎ترين شخصيت های خود، قدرت را در دست نداشتند و شايد آن شرايط ديگر جهت آنها تکرار نشود. وقت در اختيار آنها، 3 سال بيشتر دوام نداشت و با اختلافات درونی شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و نهايتا انحلال آن از يکسو، رد صلاحيت چهره‎هاي شاخصشان در مجلس ششم از سوي ديگر و نهايتا با اتمام عمر رياست جمهوری سيدمحمد خاتمی، عصر سردمداري اصلاح طلبان به پايان رسيد.

۱۵سال از زمانی که دولت، مجلس و شورای شهر در اختیار اصلاح طلبان بود می‎گذرد و حالا دوباره هر سه در اختیار آنهاست؛ ولی با تفاوت های بسیار.

جريان اصلاحات رسما در سال 1384 به حاشيه رفت و حدود 10 سال در اين حاشيه ماند. حاشيه‎ای که امن هم نبود و بويژه بعد از انتخابات 88 هزينه های زيادی جهت آنها به بار آورد.

اصلاح طلبان که نخستين انتخابات بعد از وقايع 88 -انتخابات مجلس نهم در اسفند 1390 – را تحريم کرده بودند، دو سال بعد تغيير روش داده و نه با سبک و سياق دهه 70، بلکه با در پيش گرفتن مشي اعتدال و نزديکي به جريان اعتدالگرا، بار ديگر فعاليتش در عرصه سياسي کشور را کليد زد.

اينبار خبری از اختلافات درونی اصلاح طلبان نيست يا حداقل آن را علنی نمی کنند. بحث ارزش فقط و فقط اتحاد است تا بتوانند باز سکان کشور را در دست بگيرند. تا آنجا که در انتخابات ریاست جمهوری 92، محمدرضا عارف اصلاح طلب، به نفع حسن روحانی معتدل کنار رفت و تمامي چهره‎هاي اصلاح طلب پشت او ايستادند. ليست اميد اصلاح طلبان نيز در انتخابات مجلس دهم با همراهی جريان اعتدالی شکل گرفت. در نهايت اگرچه مجلسي شبيه مجلس ششم اصلاح طلبانه شکل نگرفت ولی ترکيبي با اکثريت چهره‎هاي نزديک به آنان و اعتدالگرايان يافت.

چشم‌انتظار امیدی‌های مجلس و شورای شهر , استمرار اصلاحات

با برگزاري انتخابات 29 ارديبهشت 96، حسن روحانی کانديدای مورد حمايت اصلاحات و نه کانديدايی اصلاح طلب، مجددا رياست قوه مجريه را در دست گرفت و همزمان ليست اصلاح طلبان در شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و بعضی کلان شهرهای ديگر به پيروزی رسيد.

سال 96 از اين منظر بسيار يادآور سال 78 است که مجلس، شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و دولت در اختيار و مورد حمایت جريان اصلاح طلب بود. هرچند شايد از نظر بعضی اين قياسی مع الفارق باشد ولی همراهي جريان اصلاحات با جريان اعتدالي منجر به پيروزي مجدد آنها در انتخابات‎هاي اخير شد. به قول الهه کولايی نماينده مجلس ششم و فعال سياسی اصلاح طلب، اصلاح طلبان ديگر نمی درخواست کردند تجربه های ناموفق گذشته خود را تکرار کنند.

۱۵سال از زمانی که دولت، مجلس و شورای شهر در اختیار اصلاح طلبان بود می‎گذرد و حالا دوباره هر سه در اختیار آنهاست؛ ولی با تفاوت های بسیار.

همگرايي اصلاح طلبان بهارستان و بهشت

ليست شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را شورای عالی سياستگذاری اصلاح طلبان بست که انتقادهای فراوانی را در پي داشت که اتحاد چند سال اخير را نشانه رفته هست. از همين رو برخي از تئوريسن ها و تحلیلگران اصلاحات، همچون سعيد حجاريان و محمدرضا تاجيک هشدار می دهند که با اين روند ممکن است 1400 قدرت را واگذار کنند. از همين رو است که نسخه تغيير در گفتمان و استراتژی اصلاح طلبان پيچيده شده است و تاکيد مي‏‎شود که نحوه عملکرد نمايندگان مجلس و شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران است که آينده و ادامه حيات سياسی اين جريان را رقم می زند.

از همين رو فراکسيون اميد، به ويژه نمايندگان ليست اميد پایتخت کشور عزیزمان ایران که تاکنون انتقادات زيادی به آنها وارد شده، تصميم گرفتند با روی کار آمدن شورای شهر اصلاح طلب در پایتخت کشور عزیزمان ایران تحرکات تازه ای داشته باشند. اولين نشست یکسان مجمع نمایندگان پایتخت کشور عزیزمان ایران و منتخبین شورای شهر به میزبانی نمایندگان پارلمان، 23 خردادماه در مجلس برگزار شد. در این نشست یکسان لزوم کوچک سازی دولت و واگذاری کار به مردم، ساماندهی شهرداری تهران، کمرنگ شدن نگاه سیاسی جهت پیشبرد بهتر امور، چاره اندیشی جهت حل معضلات و آسیب های اجتماعی و … مورد تاکید قرار گرفت.

چشم‌انتظار امیدی‌های مجلس و شورای شهر , استمرار اصلاحات

در عین حال کمیته ای یکسان جهت تعامل زیاد دو پارلمان شهري و ملي در حوزه پايتخت شکل گرفت که محسن هاشمی، ابراهیم امینی و حسن رسولی از شورای شهر و محمدعلی وکیلی، محمدجواد فتحی و محسن علیجانی از مجمع نمایندگان پایتخت کشور عزیزمان ایران اعضای 6 نفره آن هستند.

تلاش براي حل پرسشها مردم نه سياسي کاري

اولین جلسه این کمیته در دفتر محمدرضا عارف مدیر شورای عالی سیاستگذاری تشکیل شد. علیجانی نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس از راه اندازی دبیرخانه یکسان مجمع و شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران خبر داد و گفت که در این جلسه مقرر شد در جلسات یکسان بعدی اولویت های کاری مجلس و شورای شهر و شهرداری و استانداری مشخص شود تا بتوانند با هم افزایی هرچه زیاد به خروجی بهتر در مسیر خدمت به مردم برسند.

وکیلی نیز در این باره به خبرآنلاين گفت: با توجه به نزدیکی فکری که بین مجمع نمایندگان پایتخت کشور عزیزمان ایران و اعضای شورای شهر و دولت وجود دارد، مي‎خواهيم از این نزدیکی جهت باز کردن گره های اساسی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران استفاده کنیم. در اين راستا ابتدا اولویت های یکسان شناسایی و اهم آنها مشخص مي‎شوند. سپس هرجا نیاز به قانون گذاری بود مجلس ورود کرده و نهایتا در دولت یا شورا تصمیم گیری خواهد شد.

این نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران می گوید که به دنبال ایجاد هماهنگی جهت پیگیری به مطالبات بر زمین مانده مردم هستند و ایجاد کميته یکسان 6 نفره راه میانبری جهت تسریع در این فرآیند هست. به گفته او آنها اگر جهت حل پرسشها مردم قدم بردارند خود به خود دستاورد سیاسی مثبتی هم جهت اصلاحات خواهد بود.

ابراهیم امینی عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و عضو دیگر این کمیته نیز تاکید دارد که دنبال سیاسی کاری نیستیم و نشانه این تعاملات فقط شناسایی و حل پرسشها هست. او به خبرآنلاين می گوید که بعضی پرسشها از طریق قانون گذاری حل می شود و مجلس و شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران قصد دارند با هم افزایی اوج از پتانسیل به وجود آمده جهت پیشبرد امور در پایتخت استفاده کنند. امینی همچنین گفت که قرار است جلسات مشترکی با نمایندگانی از دولت نیز تشکیل شود.

همگرايي در پايتخت الگويي براي ديگر استان‎ها خواهد بود؟

ترکيب تماما اصلاح طلبانه مجمع نمايندگان در مجلس و شوراي شهر يا به نوعي پيروزي تمام و کمال ليست اميد، تنها در پایتخت کشور عزیزمان ایران رقم خورده هست. در کلان‎شهرهايي چون مشهد و اصفهان، ترکيب نمايندگان در اين دو حوزه کاملا برعکس هست. چه آنکه ليست اميد در اين مراکز در انتخابات شوراها پيروز شده است ولی در انتخابات مجلس از ورود به پارلمان بازمانده است.

اما فضا در کلان شهر شيراز تا حدودي شبيه پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. نمايندگان اين شهر در مجلس از ليست اميد هستند و 12 کرسي از ١٣ کرسي شوراي شهر، نيز از سوي اصلاح طلبان پر شده است است.

علي اكبری نماينده مردم شيراز در مجلس راجع به اينکه همگرايي ميان نمايندگان دو پارلمان ملي و محلي به تاسي از پايتخت، در شيراز نيز قابل پيگيري است؟، به خبرآنلاين گفت: تاكنون چندين جلسه مشترك با منتخبين شورای اين شهر برگزار شده است و قرار است اين جلسات هر دو ماه يكبار به طور مستمر تشكيل شود. آیا كه به گفته او در اين شرايط توسعه و حل مشكلات شهر سرعت بيشتری خواهد گرفت.

اكبري انكار نمی كند كه آنها بحث سياسی هم می كنند ولی تاكيد دارد كه در همه شهرها حتی با خطوط فكری متفاوت نيز بايد اين همراهی بين منتخبين مردم در مجلس و شورا وجود داشته باشد.

او اعتقاد است كه اگر اين تعامل نباشد مردم ضرر می كنند و انديشه ای كه حالا سكان دار كشور هست، از حركت در ادامه مسير باز می ماند.

به هر ترتیب وقت 4 ساله ای در اختیار مثلث شورا، مجلس و دولت قرار گرفته که نوع عملکردشان تعیین کننده ادامه حیات سیاسی اصلاح طلبان هست. در این بین به نظر مي رسد که شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی وزنه سنگین تری بر دوش دارند.

اخبار اجتماعی – خبر انلاین

واژه های کلیدی: ایران | انتخابات | اصلاح طلب | شورای شهر | اصلاح طلبان | انتخابات مجلس | انتخابات شوراها | انتخابات مجلس دهم | مجلس شورای اسلامی | انتخابات ریاست جمهوری | انتخابات شوراهای اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs